Informacja o sposobie liczenia okresu 6 miesięcy wykonywania pracy przez cudzoziemca.

Print Drukuj
Na podstawie wytycznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pismo nr DRP.VIII.40321.212.2018.MP z dnia 17 grudnia 2018, ustala się sposób liczenia okresu 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, o którym mowa w art. 87 ust. 3 i art. 88z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265, z późn. zm.).
Okres wykonywania pracy przez cudzoziemca bez zezwolenia na pracę w związku z oświadczeniem wpisanym do ewidencji (lub kilkoma takimi oświadczeniami) nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Okres ten można wykorzystać w sposób ciągły (pełne 6 miesięcy) lub w kilku krótszych okresach. Łączny okres pracy (zsumowane okresy pracy) nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Metoda ustalenia, jak długi okres wykonywania pracy można wskazać w oświadczeniu wpisanym do ewidencji, jest następująca:
  1. ustala się okres rozliczeniowy kolejnych 12 miesięcy, licząc wstecz od daty końcowej wykonywania pracy wskazanej w oświadczeniu złożonym w powiatowym urzędzie pracy w celu jego wpisania do ewidencji;
  2. Sprawdza się, czy w ustalonym okresie rozliczeniowym i w jakiej części został wykorzystany 6-miesięczny okres dopuszczalnego wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę;
  3. jeżeli wykorzystana została część 6-miesięcznego okresu, do ewidencji można wpisać oświadczenie na niewykorzystaną część tego okresu (np. w przypadku wykonywania pracy przez 5 miesięcy wpisać można oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy na 1 miesiąc);
  4. Powiatowy Urząd Pracy może, za zgodą pracodawcy, odpowiednio zmienić w oświadczeniu wpisywanym do ewidencji, okres wykonywania pracy
  5. w razie braku zgody pracodawcy na zmianę okresu wykonywania pracy, powiatowy urząd pracy odmawia wpisania oświadczenia, na podstawie art. 88z ust. 2 pkt 3.
W przypadku, gdy cudzoziemiec wykonywał pracę w związku z zarejestrowanym oświadczeniem przez pełny, ciągły okres 6 miesięcy, kolejne oświadczenie można wpisać do ewidencji, jeżeli termin podjęcia przez cudzoziemca pracy, określony w tym oświadczeniu, przypada nie wcześniej niż po upływie kolejnych 6 miesięcy.
Sprawdzając okresy wykonywania pracy, należy uwzględnić domniemania określone w art. 88z ust. 14 i 15 ustawy.
Okres 6 miesięcy przelicza się na 180 dni. W tym zakresie stosuje się odpowiednio art. 114 kodeksu cywilnego, który stanowi: Jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć. Art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wymaga bowiem ciągłego wykonywania pracy przez cudzoziemca.
Natomiast okres 12 miesięcy jest ciągły. Stosuje się więc odpowiednio art. 112 k.c.: Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.